Mišljenje da se živčane stanice koje izgrađuju mozak ne mogu umnožavati predstavljalo je neurološku dogmu dugo vremena, međutim stvari se mjenjaju! Postoje mnoga suvremena znanstvena istraživanja koja govore upravo suprotno. Neurobiolog Fred Gage sa Salk Instituta iz Kalifornije je dokazao da se nove stanice stvaraju u hipokampusu, moždanoj regiji odgovornoj za memoriju.
Također je dokazano da se broj živčanih stanica (neurona) kod miševa koji su uzgajani u uvjetima stimulacije i aktivnosti povećava bitno u odnosu na zapuštene miševe. Upravo su ova saznanja osnova za metodu komplemetarne neurorehabilitacije koja se koristi u Američkom isntitutu za postignuće ljudskih potencijala u SAD-u, a koju je kreirao tim fizioterapeuta gosp. Glenn Doman. Njegova metoda daje novu nadu mnogoj cerebralno oštećenoj djeci koja su tretirana kao izgubljeni slučajevi. Na mnogoj djeci tretiranoj u tom institutu primjećeno je da je njihov psihomotorni razvoj premašio sva očekivanja.
Osnovna ideja gosp. Domana je da je mozak oštećenog djeteta prestao rasti ili je usporio svoj rast, a da se spomenutim programom taj rast ubrzava. Također se smatra da je razvoj mozga fleksibilan proces i da je on u stalnoj mijeni. Proces rasta mozga može se olakšati putem vizualne, auditivne i taktilne stimulacije odn. da on može ubrzati povećanjem učestalosti, intenziteta i trajanja takve stimulacije. Različiti su nazivi i kliničke slike kojima se očituje oštećenje mozga. Neki od njih su: cerebralna paraliza, spasticnost, flakcidnost, distonija, autizam, hiperaktivnost, atetoza, mentalna retardacija. Za svaki od njih Domanov program ima neke posebnosti već u odnosu prema najdominantnijem problemu kod pojedinog djeteta. Kao i sve ostalo spomenuti program ne može pomoći svojoj djeci sa oštećenjem mozga iako se unaprijed ishod ne može znati. Također, ovaj program nije u kontradikciji sa klasičnim metodama fizikalne terapije već predstavlja njegovu nadopunu.
Više o fenomenu neuroplastičnosti možete pogledati ovdje:
Integralna neurorehabilitacija u suradnji sa centrom AKUMED
1. Kod cerebralna paralize - vise
2. Kod multiple skleroze i drugih upalnih bolesti zivcanog sustava - vise
3. Kod anksio depresivnog sindroma,depresije i panicnog poremecaja - vise
Integralna neurorehabilitacija (INRA) je originalni terapijski protokol koji se sastoji od simultane primjene različitih terapijskih metoda da bi se obnovilo i promoviralo motoričke funkcije mozga. Paralelno se oporavljaju govor i kognicija, takodjer. Spomenute metode jesu:
trening
prehrana
elektromagnetska stimulacija
senzorna stimulacija
respiracija
hidracija
stimulacija mišića i živaca
TheraSuit metoda
Filozofija integralne neurorehabilitacije:
neuroplastičnost kompenzira moždana oštećenja i disfunkcije putem procesa rasta i reorganizacije mozga (neuroplastičnost je to veća što je mozak mlađi)
rast mozga je potaknut stimulacijom mozga (preko senzornih ulaza), a rast mozga potiče neuroplastičnost
rast mozga se također može promovirati i intrinzično i to pojačanom nutricijom, hidracijom i respiracijom
neuroni su biološke elektromagnetske jedinice, a njihov metabolizam je podložan električnim i magnetskim utjecajima
Simultana primjena različitih terapijskih metoda stvara sinergiju gdje različite terapije optimiziraju i potiču jedna drugu. Sinergija stvara veliki terapijski potencijal INRA-e. INRA se može primijeniti na svako neprogresivno moždano oštećenje i bolest u svakoj životnoj dobi. Međutim, što je mozak mlađi ima veći kapacitet za oporavak.
Terapija se provodi svaki dan u trajanju 3 do 4 sata. Svaki bolesnik ima svog osobnog trenera. Program treninga određuje liječnik, a prema individualnom početnom motoričkom stanju. Trening se sastoji od modula, a modul od jediničnih vježbi za jačanje mišića i vježbanje postura tijela, a traje dva do tri sata. Kod kreiranja modula vodi se računa o neurorazvojnom obrascu za motoriku kod djece. Kada se primarni motorički ciljevi postignu, program se mijenja itd. Nakon treninga, stimulaciju vrši liječnik u trajanju od 1 sat.
Rezultati ovog liječenja prate se putem video snimanja. Mjerenje se vrši putem bodovnika GMFM 66. Ovaj bodovnik ocjenjuje motoričku spremnost djeteta u odnosu na optimum, a to je normalni razvoj motorike za dob koji iznosi 100%. Njime se prate promjene u motoričkom statusu prije i nakon primjene određene rehabilitacijske terapije.
Mr. sci. dr. Maja Roje Novak, spec. neurolog
Pavla Hatza 27, 10000 Zagreb, Hrvatska (Croatia) Tel./Fax.: +385 (0)1 5801 749 Mob.: +385 (0)91 5697 825 Email: info@dr-roje.com