Usluge psihologa

NAŠA PSIHOLOGICA
Dr. sc. Maja Miljanović, dipl. psiholog ima višegodišnje iskustvo rada u području kliničke i zdravstvene psihologije s djecom i odraslima. Surađuje s tuzemnim i inozemnim znanstvenicima, ima niz objavljenih znanstvenih radova i 1 knjigu. Neprestano se educira i usavršava, a najvažnija uloga u životu su joj je to što je mama petogodišnjaka Rafaela. Pred toga voli putovanja, vrtlarenje i uživa u plesu. Unazad 15 godina primjenjuje kognitivno bihevioralnu psihoterapiju kao i psihodijagnostičku obradu.
PSIHODIJAGNOSTIČKA OBRADA
Nekad je nužno prije uključivanja u proces psihoterapije učiniti (neuro)psihodijganostičku obradu kako bi se utvrdilo postoje li određena neurološka oštećenja ili neke druge smetnje. Radi se o sustavnom korištenju psiholoških testova za kvantificiranje psihofizičkog ponašanja, sposobnosti i problema pojedinca, odnosno postupak promatranja i opisivanja ponašanja uz pomoć brojčanih ljestvica ili utvrđenih kategorija.
Provodi se primjenom psihologijskih testova koji su provjerena, objektivna i pouzdana metoda mjerenja, a koja predviđa najvjerojatnije ponašanje osobe u određenim situacijama.
Kada trebate psihološku procjenu ?
Na psihološku procjenu osobe često upućuju liječnici drugih specijalnosti, poput neurologa ili nadležne osobe kao što je poslodavac i dr., a u svrhu testiranja kognitivnih funkcija, motoričkih sposobnosti, ličnosti i sl. Razlog zbog kojih liječnici drugih specijalnosti upućuju na testiranje je najčešće zbog postojanja određenih zdravstvenih tegoba, a cilj je odrediti jesu li su one u nekoj mjeri uvjetovane psihološkim i/ili organskim uzrocima. Pojedinac može pristupiti psihološkoj procjeni i samoinicijativno ako smatra da postoje poteškoće na psihološkom planu funkcioniranja koje se mogu manifestirati kroz razne psihosomatske i ostale simptome.
Što obuhvaća psihološka procjena ?
Pretraga se provodi putem psihologijskih testova koji su provjerena, objektivna i pouzdana metoda mjerenja, a koja predviđa najvjerojatnije ponašanje osobe u određenim situacijama. Psihologijsko testiranje može obuhvaćati psihologijski intervju tijekom kojeg se, između ostalog, uzimaju anamnestički podaci, primjenu i interpretaciju testova inteligencije, testova specifičnih kognitivnih sposobnosti, inventara i upitnika ličnosti te neuropsihologijsku procjenu.
Psihološka procjena provodi se individualno i može trajati između 3 i 5 sati.
PSIHOTERAPIJA
Što je kognitivno-bihevioralna terapija (KBT)?
Kognitivno bihevioralna terapija je vrsta psihoterapije koja je znanstveno utemeljena te se temelji na načelu kako su naše misli (kognicije), emocije (tijelo) i ponašanje međusobno uzajamno povezani. To znači da čim mi nešto pomislimo, budi se naše tijelo, naša fiziologija i emocije, te se počinjemo ponašati na određeni način. Recimo, ako pomislimo kako nas nitko ne voli i kako smo neuspješni počet ćemo se osjećati tužno, depresivno i moguće da ćemo pognuti glavu, povlačiti se iz društva, otići na bolovanje itd.
KBT je primjenjiva za širok raspon problema.
Za koje probleme se može koristiti KBT?
KBT tehnike se mogu koristiti za svladavanje različitih psiholoških smetnji, ali ih mogu koristiti i zdravi pojedinci (i organizacije/firme) za unapređenje kvalitete života, poslovanja te socijalnih, liderskih, asertivnih, komunikacijskih i drugih vještina.
KBT se pokazala posebno učinkovitom metodom za svladavanje napetosti, strahova, osjećaja tuge, bezvoljnosti, niskog samopoštovanja i samopouzdanja, nemogućnosti da se izborimo za sebe, probleme u učenju, odgađanje aktivnosti, stresa, problema u odnosima, suočavanja s problemima itd. kod djece i odraslih.
Zašto odabrati KBT?
Tijekom seansi uče se vještine za svladavanje životnih tegoba; od klijenta se očekuje da bude aktivan/a i da između seansi primjenjuje naučeno. U KBT-u se rukovodimo poslovicom “naučit ću te kako da sam uloviš ribu, pa nikada više nećeš biti gladan/a”.
Ovaj oblik rada na sebi je vrlo dinamičan i kratkotrajan (obično treba 10-15 susreta) zbog čega ga mnogi i odabiru za prevladavanje svojih tegoba. Vi zapravo učite kako sami sebi pomoći; dobivate “kutiju s alatom” koju možete koristiti zauvijek.
Kako se provodi?
Individualna i grupna savjetovanja i edukacije se održavaju na hrvatskom i engleskom jeziku, uživo i on-line.